Ochočení papouška
- Niki
- 29. 6. 2018
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 19. 7. 2018
Docela relativní pojem a já se pokusím vám vysvětlit jak na to. Především by jsme si měli uvědomit, že každý papoušek je jiný - ať se jedná o druh, pohlaví a hlavně povahu. Na každého papouška platí něco jiného. Jinak řečeno to co platí na jednoho papouška nemusí platit na jiného. Začneme od začátku.

Druh papouška
Každý papoušek je jiný a má jiné potřeby. Když se zaměřím konkrétně na korely tak jsou to velice nenároční papoušci. Ovšem jako každé jiné zvířátko potřebují lásku, péči a domov. Korela je po andulce jedna z nejlépe ochočitelných papoušků. Při správné péči a trpělivosti se z korelky může stát bezvadný společník na dlouhých 20 let. A samozřejmě při správné péči i mnohem déle. Všeobecně se má za to, že korela je snadno ochočitelný papoušek
Původ papouška
Taktéž hodně důležitý bod. Pokud známe přesný původ papouška je to pro nás obrovské plus. Víme jak při ochočování postupovat. Na co je papoušek zvyklý, co má rád a co ne. Známe jeho rodiče a známe z jakého prostřední pochází. Správný chovatel vám ukáže své chovatelské zázemí a rodiče korely. Nabídne vám krmivo na které je korela zvyklá. Je také důležité zdali korelka vyrůstala ve voliéře nebo v domácím odchovu v bytě.
Z voliéry může být korelka vydivočená a její ochočování bude delší ale ne nemožné. Je vylekaná protože nezná domácí vjemy jako vysavač, televizi nebo rádio. A samozřejmě ji chybí sourozenci. Při správném přístupu : nabízení pamlsků přes klec, mluvení klidným hlasem až po první vypuštění z klece a učení na ruku. ( pozn. Já sama mám korelku z venkovní voliéry a ochočila jsem ho bez problému). Věřte mi, že nic není nemožné. Chce to jen čas a trpělivost. Nic není hned a automaticky. Korelka si musí k vám vybudovat důvěru. Tím, že se jí budete denně věnovat, nabízet pamlsky (senegalské proso v klasech, slunečnici, piškot bez cukru) se vám to najednou vrátí obrovskou důvěrou, láskou a oddaností. Věřte mi, že i korelky dokáží být závislé na svém páníčkovi.
Druhá odnož je domácí odchov. Ten je samozřejmě v mnoha věcech jednodušší. Korelka zná domácí vjemy jako vysavač, digestoř, televizi. Při správném odchovu si korelka brzy zvykne na nového páníčka a je mu dobrým společníkem. Já osobně se snažím své korelky od malička rozmazlovat. Dávám jim lásku, péči a dobrý základ do života. Všechno, co potřebují pro život, je naučí rodiče. Doporučuji pokud se korelka bojí ruky tak učit na varečku, na klacík. Z klacíku opatrně učit na ruku, rameno apod. Vše je o trpělivosti a času. Pamlsky jsou samozřejmostí.
Povaha papouška
Každý papoušek je jiný a tudíž na něj nemusí platit stejné metody jak na jiného papouška. Každý chovatel se snaží všem svým korelkám věnovat stejně. Věnuje jim čas a lásku. A přesto se stane, že se jedna korelka bojí víc a druhá naopak vůbec ne. Tady se hodně projeví povaha. Na jednoho může platit pravidlo pamlsků na jiného menší klec. Některá korelka potřebuje na ochočení více času. Vždycky je o tom věnování, trpělivosti a času. Je potřeba pochopit povahu papouška a začít s tím pracovat.
Jak jsem již psala na někoho platí menší klec, na jiného učení na varečku. Někdo dává přednost pamlskům. Každopádně každý papoušek si zaslouží pozornost, lásku a dobrý a bezpečný domov.

Comments